Hostia
FALTINOVÁ Lucia
Lucia Faltinová má MA z moderných dejín, špecializácia na novodobú európsku integráciu (ARU, Cambridge) a momentálene dokončuje PhD z ústavných dejín (University of Cambridge). Od apríla 2011 je výkonnou riaditeľkou Fóra donorov, kvôli čomu sa vrátila po 12 rokoch z Británie na Slovensko. V máji 2012 bola zvolená Výborom pre mimovládne organizácie za podpredsedníčku Rady vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť.
V rokoch 1999-2011 žila v Cambridge, kde bola riaditeľkou pre medzinárodné vzťahy, venovala sa tiež vzťahu medzi sekulárnou spoločnosťou náboženskými spoločenstvami v procese európskej integrácie a bola šéfredaktorkou časopisu Perspectives na Woolf Institute, ktorý sa venuje vzťahom medzi židmi, kresťanmi a moslimami. Jej profesionálne záujmy zahŕňajú vzťah medzi občianskou spoločnosťou a prehlbovaním európskej integrácie. Je spoluzakladateľkou Centra pre Európsku politiku na Slovensku a medzinárdonej Spoločnosti pre výskum európskej integrácie (History of European Integration Research Society). Pôsobila v Skupine pre štúdium vojny a náboženstva (Religion and War Studies Group, University of Cambridge), spolupredsedala Cambridgeskému združeniu pre medzinárodné štúdie (Cambridge International Studies Association) a bola členkou Výkonnej rady Svetovej rady kresťanov a židov (International Council of Christians and Jews).
Ovláda aktívne angličtinu, ruštinu a francúzštinu, čiastočne taliančinu a nemčinu.
Lucia Faltinová bude moderovať program Zdravo žiť je ľahké alebo návod na prežitie pre bejby, ženu a muža v piatok 11. októbra 2013 o 16.30 hod v Nadácii POLIS.
Diskusia bude vysielaná aj v priamom prenose. Viac informácií: www.facebook.com/events/560744120657822
Fotoklub OBZOR
Fotoklub OBZOR vznikol v roku 1980, v súčasnosti pôsobí pri Krajskom kultúrnom stredisku v Žiline. Práca v klube je zameraná hlavne na realizáciu klubových stretnutí. Členovia fotoklubu svoje práce porovnávajú v rámci súťaží, výstav a salónov, ktorých sa pravidelne zúčastňujú. Predstavujú sa na rôznych úrovniach súťaže neprofesionálnej fotografickej tvorby AMFO, Petzvalov mapový okruh, Strom Ružomberok a ďaľšie.
Aktívni členovia fotoklubu:
Marián Beniač, Peter Čaplický, Stanislav Gregor, Vladimír Halaj, František Jirků, Radoslav Krivko, Pavel Kudrys, Ľubomír Lošonský, Michal Kurota, Štefan Martinusík, Ferdinand Michálek, Peter Mišík, Jozef Mutňanský, Juraj Rek, Juraj Streďanský, Martin Šmehýl, Jozef Štubňa, Stanislav Toman, Martin Tomáška, Blanka Ulaherová, Milan Veliký, Marián Závacký a Štefan Zvarík.
Fotoklub OBZOR vystaví práce svojich členov počas festivalového týždňa 7.10 - 12.10. v priestoroch kníhkupectva Artforum a Literárnej kaviarne na Bottovej ulici
Frankl Pavel
Pavel Frankl - rodený Žilinčan, športovec (viac rokov hral hokej za A.mužstvo Žiliny), spolu s bratom Petrom napísali podrobnú monografiu o histórii žilinskej židovskej komunity Židia v Žiline, je dlhoročným predsedom žilinskej Židovskej obce.
Peter Štanský bude hosťom programu Dni strachu v stredu 9. októbra 2013 o 16.00 hod v kníhkupectve Artforum.
HES Milan
Mgr. Milan Hes Ph.D. (1976) žije v Slaném (ČR). Je absolventom odboru dejepis a základy humanitnej vzdelanosti na Pedagogickej fakulte UJEP v Ústí nad Labem. V roku 2012 na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovy obhájil dizertačnú prácu na tému „Didaktické aspekty historické paměti holocaustu“, a stal sa tak po dlhej prestávke 20 rokov prvým absolventom znovu obnoveného odboru didaktika dejepisu. Vyučuje na gymnáziu v Prahe 4 a pracuje na niekoľkých odborných a didaktických projektoch, ktorých výsledkom sú metodické materiály pre študentov a učiteľov základných, stredných aj vysokých škôl.
Bádateľsky se zaoberá predovšetkým regionálnymi dejinami Kladenska a Slánska v 19. a 20. storočí, problematikou holocaustu, vzájomným vzťahom fenoménov dejín a pamäti a taktiež didaktikou dejepisu. Je spoluautorom kolektívnej monografie „Kulturní a sociální skutečnost v dějezpytném myšlení“ (1999). Pravidelne publikuje v odborných a populárno-naučných časopisoch. Od roku 2010 je pravidelným prispievateľom revue literatúry faktu „Přísně tajné!“ a podobne zameraného časopisu "Fakta a svědectví". Jako autor literatury faktu vydal v roku 2012 vo vydavateľstve Epocha knihu "Čekání na smrt". Na jeseň 2013 mu vychádza v rovnakom vydavateľstve pod názvem "Dny strachu" kniha o osudoch ukrývaných Židov na Slovensku.
Milan Hes bude hosťom programu Dni strachu v stredu 9. októbra 2013 o 16.00 hod v kníhkupectve Artforum.
HRUBANIČOVÁ Inge
Inge Hrubaničová (1965) absolvovala štúdium slovenčiny a histórie na FF UPJŠ v Prešove (1988). Pracovala v Jazykovednom ústave Ľudovíta Štúra SAV v Bratislave (1988 – 1997), kde bola spoluautorkou kolektívneho diela Synonymický slovník slovenčiny (1995, 2000, 2004), s Janou Geržovou je spoluautorkou terminologického slovníka Kľúčové termíny výtvarného umenia druhej polovice 20. storočia (1998). Po období života na "voľnej nohe" v r. 2008 -- 2012 pracovala ako redaktorka vo vydavateľstve Kalligram, v septembri 2012 nastúpila opäť do Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra, kde sa venuje lexikografii. V rokoch 1991 – 2000 pôsobila v bratislavskom autorskom divadle Stoka (Impasse, vlastný projekt hudobného divadla spolu s Ľ. Burgrom Nikto, len čajka…, Eo ipso, Komora, Nox, Tváre, Monodrámy, Het stato a iné), v tvorbe autorského divadla pokračuje v divadle SkRAT (od roku 2004, Stredná Európa ťa miluje, Smutný život Ivana T., Narodeniny, Zvyšky, Mŕtve duše, Proces procesu procesom). Divadelné texty publikovala v kolektívnych knihách Divadlo Stoka: Eo Ipso, Komora, Kolaps (1997), Dráma 2004 a Divadlo SkRAT. Hry 2003 – 2006 (2007) aj časopisecky (SaD, Divadlo v medzičase). Literárne debutovala knihou Láska ide cez žalúďok (2007) nominovanou na cenu Anasoft litera 2008. V r. 2010 publikovala knihu glos o jazyku The Slovak Matrix alebo Slová v maskáčoch. Venuje sa popularizácii slovenčiny v rozhlasovej relácii Diktát na Devíne (mesačník od r. 2007) a v rubrike denníka Sme Slovenčina od slova do slova (od roku. 2007).
Inge Hrubaničová bude hosťom programu Odkiaľ a Kam / 20 rokov samostatnosti v sobotu 12. októbra 2013 o 16.00 hod v Nadácii POLIS.
Diskusia bude vysielaná aj v priamom prenose. Viac informácií: www.facebook.com/events/478693485559577
HUSÁROVÁ Zuzana
akademička, výskumníčka a autorka, zaoberajúca sa experimentovaním v jazyku a novými médiami. Pôsobí ako postdoktorantka na Univerzite Komenského v Bratislave a Masarykovej univerzite v Brne. V kultúrnom centre Stanica Žilina-Záriečie vedie diskusie Alef 0.
Zuzana Husárová bude hosťom programu Alef 0: Elektronická literatúra a kultúrny kontext v stredu 9. októbra 2013 o 18.00 na Stanici Žilina-Záriečie.
JOBUS Braňo
Braňo Jobus sa do povedomia dostal ako líder hudobných skupín Karpatské Chrbáty (fungujú od roku 1982) a Vrbovskí víťazi (fungujú od roku 2000). O niečo neskôr (v roku 2005) priviedol na svet aj hudobný projekt Abusus. Tieto originálne hudobné elementy sú dodnes neoddeliteľnou súčasťou slovenskej alternatívnej scény. Braňo Jobus je spoluoranizátorom festivalu Vrbovské vetry, ktorý sa od roku 2007 koná vždy po Pohode vo Vrbovom. Okrem hudby sa Braňo Jobus venuje aj písaniu rozprávok. Doteraz vydal: Láskavé rozprávky (2006), Až na vrchol (2008), Zázračné rozprávky (2009), Muflón Ancijáš a jeho spanilá jazda (2010), Na výlete do vesmíru (2010), Ako Muflón Ancijáš cestoval na západ (2011), Komisár Mrodge (2012) a Ako muflón Ancijáš sľub dodržal (2013).
Braňo Jobus sa v rámci tohtoročného festivalu bude zamýšľať v stredu, 9.10. o 20:00 v žilinskom Mestskom divadle spolu s ďalšími diskutujúcimi na tému " Umenie ako kšeft, kšeft ako umenie".
KAŠČÁK Michal
Michal Kaščák pôvodne vyštudoval zemepis a matematiku, oveľa zaujímavejšie je však jeho rôznorodé pôsobenie na hudobnej scéne či už ako autor a interpret (hudobne formácie: Bez ladu a skladu, ktorá s pomocou irónie pranierovala komunistický režim a Neuropa), skladateľ filmovej hudby (Vášnivý bozk, Zostane to medzi nami, V kocke) a divadelnej hudby (Popoluška: divadlo Astorka, Don Juan 96: Bábkové divadlo Žilina, Augustín: Trnavské divadlo) alebo v jeho zrejme najznámejšej roli organizátora hudobného festivalu Pohoda, ktorý usporadúva už od roku 1997 a je najnavštevovanejším multikultúrnym open-air podujatím na Slovensku.
Michal Kaščák sa v rámci tohtoročného festivalu bude zamýšľať v stredu, 9.10. o 20:00 v žilinskom Mestskom divadle spolu s ďalšími diskutujúcimi na tému " Umenie ako kšeft, kšeft ako umenie".
KRIŠTÚFEK Peter
Filmár a spisovateľ Peter Krištúfek (1973) je autorom ôsmich prozaických kníh, zbierky poézie a viacerých dokumentárnych a hraných filmov (napríklad Momentky o Dezovi Ursínym alebo Viditeľný svet v hlavnej úlohe s Ivanom Trojanom. Debutoval poviedkovou knihou Nepresné miesto (2002), za ktorú získal prémiu Ivana Kraska. Po nej publikoval ďalšie zbierky Voľným okom (2004) a Mimo času (2009). Ďalej mu vyšla novela Hviezda vystrihnutého záberu (2005), súbor scenárov o Rote pomalého nasadenia (2006, spolu s Dadom Nagyom) a zbierka poézie 75W (2011). Jeho prvý román Šepkár (2008) bol nominovaný na cenu Anasoft litera, v súčasnosti sa pripravuje jeho preklad do ruštiny. Druhý román Blíženci a protinožci, ktorý vyšiel v roku 2010 a taktiež bol súčasťou finálovej desiatky Anasoft litera, sa prekladá do bulharčiny a nemčiny. Román Dom hluchého o búrlivých dejinách Slovenska v 20. storočí vyšiel v decembri 2012 a je tiež finalistom literárnej ceny Anasoft litera. Najnovšou knihou Petra Krištúfka je originálny Atlas zabúdania o historickej pamäti Slovenska.
Peter Krištúfek bude hosťom programu O hluchote a zabúdaní vo štvrtok 10. októbra 2013 o 18.00 hod v kníhkupectve Artforum.
LAVRÍK Silvester
Prozaik, dramatik, režisér, príležitostný publicista a výtvarník, pôvodne učiteľ slovenčiny a výtvarnej výchovy. Je laureátom viacerých cien, autorom zbierky poviedokAllegro barbaro (2002), Zlodeji (2005) a Perokresba (2006), monodrámy Villa Lola(2004), románu Zu(2011). Napísal viac ako 20 divadelných hier. V roku 2007 mu knižne vyšla zbierka piatich drám pod názvom Hry. Žije a pracuje striedavo v Bratislave a v Bánovciach nad Bebravou.
Hudobno-literárny večer Lotz Tria a Silvestra Lavríka sa uskutoční v utorok 8. októbra 2013 o 20.00 na Stanici Žilina-Záriečie.